fbpx

Praca w biurze ma jedną ważną zaletę – dyscyplina. Co jak co, ale Twój przełożony nawet wzrokiem potrafi zmotywować. Efektywna praca zdalna to wyzwanie dla wielu osób. Może jesteś w gronie tych osób, które nie mają z tym problemu. Brak bezpośredniej kontroli i miliony rozpraszaczy mogą doprowadzić do tego, że na koniec dnia liczba wykonanych zadań będzie równa zero.

Co należy zrobić, żeby praca zdalna była efektywna?

Poniżej dzielę się kilkoma przemyśleniami, które również sprawdziłem na sobie.

  1. Ubierz się odpowiednio. Nie chodzi tutaj o garnitur lub makijaż na wypasie, ale ubranie, które nie jest dresem albo piżamą. Ja sam po sobie czuję styl ubioru. Kiedy ubieram się mniej więcej tak jak miałbym wyglądać w biurze, moje chęci do pracy z rana stają się inne.
  2. Wykonaj poranne czynności przed rozpoczęciem dnia roboczego. Zjedz śniadanie, wypij kawę(albo przygotuj ją chwilę wcześniej do biurka). Nie rozpoczynaj dnia w pracy od zrobienia kawy, sprawdzenia Facebooka albo zastanawiania się dlaczego za oknem stoi tyle radiowozów policji.
  3. Przygotuj środowisko pracy. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim miejscu w domu, które definiuje domowe biuro. Nie mówię tutaj o tym, że każdy powinien mieć osobne pomieszczenie na biuro/gabinet(chodź tak byłoby najlepiej). Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Wystarczy wygospodarowanie przestrzeni w salonie lub innym pokoju, który ma przestrzeń na biurko. Drugą kwestią jest zaopatrzenie stanowiska. Załatw sobie odpowiedni fotel do pracy przy komputerze, podstawkę pod laptopa z regulacją wysokości. Dobrym rozwiązaniem jest również dodatkowy monitor, ale to zależ od budżetu jakim dysponujesz. Na pewno odpada praca przy rodzinnym stole lub na kanapie w pozycji prawie leżącej! Siedząc z laptopem na kanapie nie da się odpowiednio skupić i efektywnie wykonywać zadania. Swoją drogą na pewno Twój kręgosłup przypomni sobie o tym. Wiem coś o tym 🙂
  4. Lista zadań. W zależności od specyfiki pracy polecam korzystać z listy zadań lub kalendarza. Ja preferuję zapisywanie w formie listy zadań, mój styl pracy jest głównie zadaniowy i odznaczanie punktu sprawdza się.
  5. Pamiętaj o kontrolowaniu czasu i przerwach. Nie ma nic ważniejszego podczas pracy przy komputerze jak krótka przerwa co godzinę lub dwie. Dla kogoś kto klepie kod i nie chce oderwać myśli może to być trudne do zrozumienia. Jako ludzie nie jesteśmy z natury stworzenia do pracy w wymuszonej pozycji i dodatkowo, do nadmiernego obciążania naszego wzroku. Wystarczy krótka przerwa. Przejście się po domu, pójście do toalety, wypicie szklanki wody, cokolwiek co odciągnie nas na chwilę od komputera. Wyznaczenie sobie godzin startu i zakończenia dnia roboczego jest również istotnym elementem. To, że masz laptopa na biurku nie oznacza, że jesteś w pracy 24 godziny na dobę. Musisz nauczyć się oddzielać życie prywatne od zawodowego.
  6. Nie marnuj cennego czasu. Bezsensowne przeglądanie stron WWW w sieci albo czytanie postów na Facebooku. Do tego oglądanie śmiesznych filmików na YouTube to są te rozpraszacze. Mają bezpośredni wpływ na to, że na koniec dnia mówimy sobie – ehh…znowu nic dzisiaj nie zrobiłem. Bądź sam sobie szefem i naucz się organizacji czasu oraz koncentracji. Czasem metodami siłowymi – np. rozszerzenie w przeglądarce do blokowania konkretnych stron w przedziale czasowym. Jeśli ilość zadań nie jest duża i w danym dniu będziesz mieć więcej wolnego czasu, przeznać go na naukę nowych rzeczy.
  7. Korzystaj z przywileju pracy zdalnej, ale miej kontakt z ludźmi. Ciągła praca z domu może po jakimś czasie być męcząca. Dobrym rozwiązaniem jest pojawienie się w biurze raz lub dwa razy w tygodniu. Zachowaj kontakt z innymi członkami zespołu odwiedzając firmę. Jeżeli Twój zespół jest w innym mieście lub państwie możesz wybrać się do kawiarni i tam pracować. Prawdopodobnie spotkasz również osoby pracujące w podobny sposób. Nie raz pracowałem w taki sposób, lubię ten „szum” z ludźmi w tle działa na mnie jakoś mobilizująco.

Przemyślenia

Efektywna praca zdalna na pewno jest wyzwaniem dla osób, które rozpoczynają taki styl pracy. Dla „starych wyjadaczy” to już chleb powszedni i każdy z nich większość wyżej wymienionych zasad sprawdziło na sobie. W tym miejscu warto przemyśleć czy czas, który gospodarujemy dla naszego „chlebodawcy” jest efektywnie wykorzystywany.

Nowy rok Nowy Ty! – Zobacz co ciekawego w księgarni OnePress